szombat

Az élet igéje – 2025. február

 

„Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg!” (1Tessz 5,21)

E havi igénk Pál apostol befejező tanácsainak sorából származik, melyeket a tesszaloniki közösséghez intézett: „Ne oltsátok ki a Lelket, s a prófétai beszédet ne vessétek meg! Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg!”[1] Prófécia és megkülönböztetés, párbeszéd és meghallgatás. Ezek voltak Pál útmutatásai a hit útján nemrég elindult közösségnek.

A Lélek különböző ajándékai közül Pál nagyra becsülte a prófétálás ajándékát.[2] A próféta nem az, aki a jövőbe lát, hanem sokkal inkább az, aki megkapta azt az ajándékot, hogy az egyén és a közösség történetét is Isten szemszögéből lássa és értse.

De minden ajándékot a legnagyobb ajándék, a szeretet, a testvéri szeretet vezérel.[3] Szent Ágoston, Hippó püspöke azt állítja, hogy egyedül a szeretet teszi lehetővé, hogy az ember felismerje, milyen magatartást kell tanúsítania a különböző helyzetekben.[4]

„Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg!”

Nemcsak a saját személyes adottságainkat kell figyelembe venni, hanem azt a sokféle összetett nézetet és véleményt is, amely a körülöttünk élőkkel beszélgetve, vagy esetleg véletlen találkozások kapcsán tárul fel előttünk. Bárkivel is vagyunk, fontos, hogy tárgyilagosak maradjunk, és tudatában legyünk saját nézőpontunk korlátainak.

Ezt az életigét mottóként alkalmazhatnánk minden helyzetben, amikor párbeszédre és állásfoglalásra kerül sor. Elménk és szívünk megnyitására ösztönöz, ha meghallgatjuk a másik embert; nem feltétlenül azért, hogy mindent elfogadjunk, hanem mert tudjuk, hogy találhatunk jót abban, amit mond. Így szeretetből teret szabadítunk fel önmagunkban, és lehetőségünk nyílik, hogy együtt felépítsünk valamit.

„Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg!”

Timothy Radcliffe atya, a katolikus egyház püspöki szinódusán résztvevő teológusok egyike azt mondta, hogy „a legbátrabb dolog, amit ezen a szinóduson tehetünk, hogy őszinték vagyunk egymáshoz a kétségeinket és a kérdéseinket illetően, amelyekre nem találunk egyértelmű választ. Így az igazságért esdő, kereső társakként fordulhatunk egymáshoz.”[5]

Margaret Karram fokolarinikkel beszélgetve ezt így kommentálta: „Ezen elgondolkodva rájöttem, hogy sokszor nem volt bátorságom igazán kimondani, amit gondolok. Talán azért, mert féltem, hogy nem értik meg, vagy talán azért, hogy ne mondjak a többségétől teljesen eltérő véleményt. Rájöttem, ha az »igazságért esedezünk«, akkor ez a magatartás éppen azt fejezi ki, hogy közel állunk egymáshoz, hiszen mindannyian azt akarjuk, amit Isten akar, mindannyian együtt keressük a jót.”[6]

„Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg!”

Ezt tapasztalta Antía is, aki tagja a Mozaik művészeti csoportnak, mely 2017-ben született Spanyolországban Gen Rosso Helyi Projekt néven. Fiatal spanyolokból áll, akik művészi előadások és workshopok keretében kínálják fel a testvériség megtapasztalását.

Antía elmondta: „Az általunk vallott értékekkel áll ez kapcsolatban: egy testvéri világ, ahol mindenki (akár nagyon fiatal, vagy tapasztalatlan, sebezhető…) a maga hozzájárulását adja ehhez a kezdeményezéshez. A Mozaik a nehézségek és a kemény munka ellenére bizonyítja számomra, hogy az egységesebb világ nem utópia. Csapatmunkában nőttem fel, olyan párbeszédben, amely néha túl őszintének tűnhet, és gyakran azzal jár, hogy feladom a saját, legjobbnak vélt ötleteimet. Az eredmény viszont az, hogy a »jót« fokról fokra építjük együtt, mindannyian.”[7]

 

Patrizia Mazzola és az életige csoport gondozásában

 

[1] 1Tessz 5,19-21

[2] vö. II. János Pál, Általános kihallgatás, 1992. 06. 24., n.7.

[3] vö. 1Kor 13

[4] vö. Hippói Ágoston, Ep. Jo. 7, 8.

[5] Timothy Radcliffe atya, 3. elmélkedés, Barátság, Püspöki Szinódus, 2023. 10. 02.

[6] Margaret Karram, Beszélgetés a fokolarinikkel, Rocca di Papa, 2024. 02. 03.

[7] A Mozaik GRLP csatlakozik az Erősek erőszak nélkül projekthez, amelynek lényege, hogy három napon keresztül multidiszciplináris workshopokat szerveznek fiatalokkal különböző városokban, hogy a művészeten keresztül próbálják közvetíteni az erőszakmentesség, a béke és a párbeszéd értékét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése